2010. március 16., kedd

Aromaterápia és masszázs



Szaglószervünk működése


Az orrüregünkben csupán egy négyzetcentiméternyi helyet foglaló szaglószervünk kb. 100 millió szaglósejtet működtet.
Ellentétben a látással és a hallással az inger közvetlenül jut el az agyba, mivel a szagló nyálkahártya sejtjei agyidegsejtek.
Ez az egyetlen érzékszervi működésünk, amelynek révén a központi idegrendszer közvetlen kapcsolatban áll a külvilággal.
Míg a látás és a hallás esetében az ingerületek egy szelektáló, védelmet biztosító szűrő beiktatásával jutnak el a rendeltetési helyükre, addig a szagingerekkel szemben "védtelenek" vagyunk, mert közvetlenül agyunk legősibb részébe, a limbikus rendszerbe jutnak el jelentős befolyást gyakorolva életműködésünkre, ezáltal közérzetünkre, viselkedésünkre.

A természet szerepe az aromaterápiában

A természetben rejlő minden erőt fel kell ismernünk és testi, lelki erőnk szolgálatába kell állítanunk.

Amikor a mezők virágainak illata átjárja és átitatja az egész tájat és sétáinkat oly lélekemelővé teszi, már belélegzésükkel is más lesz a közérzetünk, idegeink megnyugszanak, gondolataink elcsitulnak.
Nem csak azért, mert ózondúsabb a levegő, vagy mert a szemnek jólesik a tarka, vidító, környezetbeli kép, hanem azért is, mert a virágok mindent betöltő illata a légzést könnyebbé és mélyebbé teszi.
Gondoljunk csak a fenyőerdő fűszeres, kellemes illatára, mely üdítően telíti a levegőt, de a vérkeringésre és az egész emberi szervezetre is közvetlenül jótékony hatással van.

Aromaterápiás masszázsolajak

Az illatokat nem csak az orrunkkal érzékeljük, hanem a bőrünkön keresztül is.
Gyógyitásnál a sértetlen bőrön keresztül jutnak be az illóolajok a szervezetbe.
Klinikailag bizonyított, hogy a bőrbe masszírozás után 15 percen belül bejutnak a vérkeringésbe. Így a masszírozás helyén kívül az egész szervezetre jótékonyan hatnak.

A növényekben - főként a termésekben és magvakban - tartalék tápanyagként halmozódnak fel a különféle zsírsavakban, vitaminokban gazdag zsíros olajok, melyek nem illékony, többségükben illatmentes folyékony zsírok. Fontos vivőanyagok az aromaterápiában (masszázsolajok alapolajai), de bőrtápláló, bőrszárazságot enyhítő, a bőr normális működését segítő, gyulladásos folyamatait enyhítő és a sebek gyógyulását elősegítő hatásaik miatt önmagukban is kiválóan alkalmazhatók az aromaterápiás kezelések során. Rendszeres használatukkal az enyhébb fokú hiánybetegségek (pl. száraz bőr, fejbőr korpásodás, ekcémaszerű bőrkitörések, elhúzódó sebgyógyulás, bőr idő előtti öregedése) megelőzhetők, a hiányok részben pótolhatók, fenntartható a bőr rugalmassága, selymessége és enyhíthetők a bőr gyulladásos folyamatai is.

A masszírozáshoz használt olaj is általában ilyen növényi zsíros olajat és kevés illóolajat tartalmaz (masszázsolaj készítéséhez 6-10 csepp illóolajat kell elkeverni 1 evőkanál zsíros olajban). A masszázshoz használt illóolajok elsősorban a bőrbe, valamint a mélyebben lévő szöveti részekbe és a vérpályába eljutva fejtik ki jótékony hatásukat, de a masszázs során elillanó és belélegzett illóolajok nyugtató és/vagy frissítő, a hangulatot kedvezően befolyásoló hatásai is érvényesülhetnek. A masszázsolaj készítéséhez felhasznált növényi olajok pedig nem csak fontos vivőanyagok, hanem önmagukban is rendelkeznek gyógyító, bőrápoló hatással; illetve a bőr védőrétegében található olajsavban és esszenciális zsírsavakban is gazdagok, ezért többek között bőrpuhító és bőrtápláló hatásokkal is kiegészítik a masszázsolajban lévő illóolajok kedvező tulajdonságait.
A bázisolajokat magas zsírtartalmú gyümölcsökből, magokból nyerik hideg sajtolás eljárással. Így őrzik meg értékes hatóanyagaikat. Az eljárás során először egy növény nedv és illóolaj keverékéből álló emulzióhoz jutnak, majd ezt kicentrifugázzák, és leszűrik. 
Ha keverjük az olajokat, mindig csak annyit állítsunk elő, amennyit szinte rögtön fel is tudunk használni. A kevert olajok könnyen oxidálódnak, ezért sokkal rövidebb ideig tárolhatók és felhasználhatók, mint a tiszta olajok.

Még kedvezőbb hatást érhetünk el, ha masszírozás közben aromalámbából, a vendég hangulatának megfelelő, vagy az aromaterápiás masszázsolajjal harmonizáló illóolajat párologtatunk.

Mire jók az illóolajok általában?

Az illóolajokat már többezer éve ismerik és alkalmazzák testápolásra, gyógyításra illetve afrodizákumként.
Számtalan betegség kezelésére használhatóak, köztük álmatlanságtól a reumáig, megfázástól a depresszióig...

Alapanyagok:



Biola Bio orvosi zsályás masszázsolaj

Biokozmetikum. Relaxációt elősegítő masszázsolaj, amely a test és a talpmasszázs során kiválóan alkalmazható. A kollagén bioszintézisét stimuláló és bőrfeszességet javító majoranna és koriander speciális kivonatát tartalmazza. Csak természetes eredetű olajokat tartalmaz. Szilikonolaj mentes termék.
(Összetevők: OLEA EUROPEA OIL, MATRICARIA CHAMOMILLA, SALVIA OFFICINALIS, MENTHA PIPERITA, MAJORANA HORTENSIS, CORIANDRUM SATIVUM)

Az orvosi zsálya illóolaj (Aetheroleum salviae)

Az illóolaj színe sárga vagy halványzöldes. Illata édeskés, kellemesen fűszeres.
Az illóolaj nyákoldó, köptető, köhögéscsillapító, antimikrobiális, gyulladáscsökkentő, valamint izzadáscsökkentő főbb hatásokkal bír.
Az illóolajat külsőleg légutak hurutos állapota, homlok- és arcüreg gyulladás, fogínygyulladás, fogágybetegség és rossz szájszag, valamint izületi- és izomfájdalmak kezelésére használják bedörzsölőszerek, masszázs- és fürdőolajok, ill. szájápoló készítmények alkotórészeként. Az illóolaj belsőleges alkalmazása a magas tujontartalom miatt óvatosságot igényel, öngyógyításban nem ajánlott. Külsőleges, kozmetikai célú alkalmazásakor ezekkel a kedvezőtlen hatásokkal nem kell számolnunk.
Az orvosizsálya illóolaj enyhén toxikus, közepes mértékben bőrirritáló, nem bőrérzékenyítő és nem fototoxikus.

A majoránna illóolaj (Aetheroleum majoranae)

A majoránna az egyik legkedveltebb fűszernövényünk, melynek illóolaját nem csak az élelmiszeriparban, hanem a kozmetikai iparban és a gyógyszerészetben is használják.
A majoránna illóolaj legfontosabb hatásai: fertőtlenítő, antimikrobiális, nyugtató, emésztő- és idegrendszeri tonizáló, fájdalomcsillapító. A majoránna illóolajat belsőleg emésztésjavító összetételekben, külsőleg keringésfokozó, enyhe fájdalomcsillapító hatású masszázsolajokban használják. A hígított olaj vagy az olaj egyes alkotórészeinek kellemes illatát férfiparfümök alkotórészeként is érvényesítik. A majoranna illóolaj külsőleg alkalmazva nagyon enyhén irritáló, nem érzékenyítő és nem fototoxikus.

A koriander illóolaj (Aetheroleum coriandri)

A koriander illóolaja színtelen, illatában a levendulaolaj illatanyagai is felismerhetők.
A koriander illóolaj főbb hatásai: erősítő-frissítő, idegrendszeri tonizáló, antimikrobiális, enyhe gyulladáscsökkentő, gyomorerősítő és szélhajtó. A koriander olaját atóniás emésztési panaszok, diszpepsziák és erjedéses bélfertőzések ellen belsőleg használandó készítményekben hatóanyagként alkalmazzák. Külsőleg legyengült állapotok, általános fáradtság, illetve reumás fájdalmak enyhítésére fürdő- és masszázsolajok összetevőjeként, valamint aromalámpában történő párologtatásra használják. A koriander olaja a bőrt nem irritálja és bőrérzékenyítő hatása sincs.

dr. Immun masszázsolajak:

Magas E vitamin tartalmuk által különlegesen hatékony bőrápoló készítmények. Az E vitamin ugyanis erőteljes antioxidáns és bőrregeneráló hatású, védi a bőrt a szabadgyököktől, javítja a mikrocirkulációt és lassítja a bőr öregedését.
Kizárólag növényi összetevőket tartalmaznak. Bázisolajai a szőlőmag-, olíva-, és kukoricacsíra olaj.

100%-os illóolajokat tartalmaz, így aromaterápiában is felhasználható.

Szőlőmagolaj (Vitis vinifera)

                         Egy erőteljes antioxidáns, illetve hatékonyan kezeli a szabadgyököket, melyek segítenek megakadályozni a bőrsejtek károsodását.
Hatékony kozmetikai szer: kitűnő bőrápoló, mely simává és rugalmassá teszi, illetve megnyugtatja és lágyítja a bőrt.  Megelőzi korai öregedését, képes a kollagén szöveteket regenerálni, növekedésüket stimulálni, a petyhüdt bőr állapotát javítani. A bőrbe könnyen és gyorsan felszívódik, különösen alkalmas száraz, érett bőr ápolására.


Olívaolaj (Oleum olea europaea)

Proteint, ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz: 70-80%-ban tartalmaz egyszeresen telítetlen zsírsavésztereket, illetve nyomokban fitoszteint és lecitint.  Életfontosságú zsírsava az F-vitamin, melyet az olívaolaj természetes állapotában tartalmaz. Az F-vitamin a sejthártya építőanyaga, s fontos hogy elemi állapotban kerüljön a szevezetbe.

Reumatikus állapotra, köröm-, hajápolásra és kozmetikai célokra használják.
Nagy segítség a gyulladásos bőrnek és akne esetén.

Kukoricacsíra-olaj (Oleum maydis germini)

A kukoricacsíra-olaj foszfátban (lecitin), E-vitaminban és más táplálkozásfiziológiailag fontos hatású anyagban nagyon gazdag flavonoid, nyálkaanyag, kálium. A linolsavban és olajsavban gazdag olaj a vérzsírértékre és a koleszterinszintre fejti ki pozitív hatásait.
Tisztán, természetes úton hidegsajtolással kinyert kukoricacsíra-olaj olyan esszenciális zsírsavakat tartalmaz, amelyek nélkülözhetetlenek az emberi szervezet alapvető életfunkcióihoz.
A kukoricacsíra olajtartalma igen magas és kedvező összetételű, így segíti, növeli a szellemi, testi erőnlétet, teljesítőképességet.
A kukoricacsíra-olaj foszfátban (lecitin), E-vitaminban és más táplálkozásfiziológiailag fontos hatású anyagban nagyon gazdag flavonoid, nyálkaanyag, kálium. A linolsavban és olajsavban gazdag, ami a vérzsírértékre és a koleszterinszintre fejti ki pozitív hatásait.
Az esszenciális zsírsavösszetétele karbantartja a vér lipidszíntjét, ezáltal gátolja az érelmeszesedési folyamatok kialakulását. Támogatja a szervezet vér-és keringési rendszerét, ennek következtében a szív munkáját.
Megkönnyíti az emésztési folyamatokat.
Gyulladás csökkentő hatású. (pl.: dülmirigy)
Egyéb hatásai: Vizelethajtó, fogyasztó, gyulladásgátló
Hólyaghurut, reuma, köszvény kezelésére, is alkalmas.
Összetételénél fogva az áldott állapotban lévő, és szoptatós anyák értendjébe is jól illeszthető, ajánlott. Külsőleg a visszérgyulladások esetén hoz enyhülést.

dr. Immun Frissítő Masszázsolaj
A borsmenta, rozmaring illata által kiválóan frissít, ajánljuk sportolóknak, és wellness életmódot előnyben részesítőknek.
Menta-rozmaring olajjal történő masszázs: A borsmenta olaj ellazítja a feszült izmokat, enyhíti az izomfájdalmakat, megnyugtatja a napon leégett bőrt. Rozmaring olaj élénkíti a vérkeringést, enyhíti az izületi gyulladások fájdalmát és duzzanatokat, oldja az izomgörcsöket.

Menta illóolaj (Aetheroleum menthae piperitae) főbb hatásai:

Frissítő-, élénkítő hatású, serkenti a bőr vérkeringését, bőrgyulladás gyógyulását elősegítő, bőrproblémák kozmetikai kezelése, izom- és izületi fájdalmak, sportsérülések kezelése, fejfájás csillapítása, fog- és szájápolás, légtér fertőtlenítés és frissítés;
Hörghurut, légúti panaszok és légutak tisztítása, köhögéscsillapító és megfázás elleni,
valamint emésztést elősegítő szélhajtó, hányinger, izzasztó, lázcsillapító, méregtelenítő.
Alkalmazási formái: aromalámpás párologtatás, aromafürdő, masszázs, borogatás, bedörzsölés.
5 éves kor alatt ne alkalmazzuk!

Rozmaring illóolaj (Aetheroleum rosmarini) főbb hatásai:

Vérkeringést serkentő, havi vérzést megindító, gombaölő, görcsoldó, frissítő hatással rendelkezik.
Emellett izomfájdalmak, és depresszió ellen is tökéletes.
Frissítő hatású, test- és hajápoláshoz (hajhullás, korpásodás) is ajánljuk.
Alkalmazási területei: légúti panaszok, légutak tisztítása; szellemi frissítés, koncentráló képesség fokozása, meditáció, izom- és izületi fájdalmak, sportsérülések kezelése, bőr vérkeringésének fokozása.
Alkalmazási formái: aromalámpás párologtatás, aromafürdő, masszázs, borogatás, bedörzsölés.
Magas vérnyomás és epilepszia esetén, valamint 3 éves kor alatti gyermeknél ne alkalmazzuk.



dr. Immun Jázmin Masszázsolaj



A jázmin illóolaj főbb hatásai:

Jó ellenszere a köhögésnek, a bőrgyulladásnak, az álmatlanságnak, a depressziónak, a stressznek és az idegességnek.
nyugtató, relaxáló, , menstruációs panaszok, nemi vágy serkentő és hangulatjavító hatású afrodiziákum.
Alkalmazási területei: szorongás, alvászavarok; szellemi frissítés, koncentráló képesség fokozása, meditáció; bőrproblémák kozmetikai kezelése.
Alkalmazási formái: aromalámpás párologtatás, aromafürdő, kozmetikai készítmény.



A levendula és geránium illatok egyedi keveréke megnyugtatja a bőrt, oldja a stresszt.

Levendula illóolaj (Aetheroleum lavandulae) főbb hatásai:

Gyulladáscsökkentésre (torokgyulladás, bőrgyulladás), megfázásra, ájulásra, fájdalomcsillapításra (pl. fejfájásra) magas vérnyomásra, rovarcsípésre, pattanásra, bőrregenerálásra (vágási és égési sérülésekre) illetve hányinger, asztma, allergia, reuma ellen használják.
Emellett nyugtató, rovarriasztő, szagtalanító és fertőtlenítő hatása is ismert.
Jó vírus és baktériumölő.
További hatásai: hörghurut, köhögés,  lábgombásodás, narancsbőr, terhességi csíkok, emésztési zavarok, szájzug herpesz, álmatlanság, depresszió ellenes, relaxáló, stresszoldó, görcsoldó, izomfájdalomra jó, fehérfolyás, gombásodás, klimax, menstruációs panaszok, izzasztó, lázcsillapító, méregtelenítő hatású. 
Szabályozza a vérnyomást, serkenti az immunrendszer működését. Kedvezően befolyásolja a női hormonműködést.
Az egyetlen illóolaj, amit hígítatlanul a bőre kenhetünk. A többi olaj ugyanis bőr irritációt okoz.
Ha az égés helyét azonnal beecseteljük levendulával, nem hólyagosodik fel a bőr, a fájdalom hamarabb elmúlik. Ha csak később jutunk illóolajhoz, akkor is érdemes használni, gyorsabban és szebben gyógyul a seb. Horzsolásokra, hegek kezelésére is használhatjó. Általános sebgyógyító, és fertőtlenítő hatással bír. Aki rosszul alszik, tegyen egy csepp levendulát a párnája csücskére. A kellemes virágillat elősegíti a jó alvást.
Ajánlható még arc-, haj (hajhullás, korpásodás)- és testápoláshoz.
Alkalmazási területei: nyugtalanság, szorongás, alvászavarok; izom- és izületi fájdalmak, sportsérülések kezelése, bőr vérkeringésének fokozása, bőrproblémák kozmetikai kezelése.
Alkalmazási formái: aromalámpás párologtatás, masszázs, kozmetikai készítmény.


A geránium illóolaj (Aetheroleum geranii) főbb hatásai:


Torokgyulladás, bőrgyulladás, bőrregeneráló, narancsbőr, terhességi csíkok, elhízás, depresszió, idegesség, nyugtató, relaxáló, stressz, klimax, menstruációs görcsök, menstruációs panaszok, nemi vágy növelő, méregtelenítő.
Szélekörű antimikrobiális hatással bír, melynek köszönhetően gyakori alkotórésze a bőrápoló kozmetikai készítményeknek és gyakran szolgál parfümök illatanyagául. Más illóolajokkal együtt rovarriasztó készítmények hatóanyagaként is felhasználják.
A zöldes színű illóolaj fertőtlenítő hatású, segíti a sebgyógyulást.
Alkalmazási területei: nyugtalanság, szorongás, alvászavarok; bőrproblémák kozmetikai kezelése
Alkalmazási formái: aromalámpás párologtatás, kozmetikai készítmény
A gerániumolaj nem toxikus, nem érzékenyítő, nem fototoxikus, ezért biztonságos a használata.


dr. Immun Narancs-Fahéj Masszázsolaj
Narancs-fahéj olajos masszázs: A narancsolaj visszaadja a száraz vagy a zsíros bőr egyensúlyát. Javítja a testfelszín vérellátását, ezért narancsbőr (cellulitis) gyógyulását is előmozdítja. Növeli a verítékezést, így támogatja a mérgező anyagok eltávolítását a tisztátalan vagy lassú anyagcseréjű bőrből. 

Fahéj illóolaj (Aetheroleum cinnamomi) főbb hatásai:

Megfázás, torokgyulladás, idegesség, stressz, reuma, izomfájdalom kezelésére, menstruációs panaszok ellen kiváló. 
Ezenkívül szájápolószer és nemi vágy növelő afrodiziákum
Alkalmazási területei: fog- és szájápolás; szellemi frissítés, koncentráló képesség fokozása, meditáció; izom- és izületi fájdalmak, sportsérülések kezelése, bőr vérkeringésének fokozása
Alkalmazási formái: aromalámpás párologtatás, borogatás, bedörzsölés, kozmetikai készítmény

Narancs illóolaj (Aetheroleum aurantii) főbb hatásai:

Hörghurut, megfázás, elhízás, emésztési zavarok,  idegesség ellen kitűnő hatású. 
Jó stresszoldó és étvágyjavító.
Szagtalanító, erősítő hatásáért ajánljuk légfrissítésre, párologtatásra, inhalálásra.
Alkalmazási területei: légtér fertőtlenítés és frissítés; nyugtalanság, szorongás, alvászavarok; bőrproblémák kozmetikai kezelése.
Alkalmazási formái: aromalámpás párologtatás, borogatás, bedörzsölés, kozmetikai készítmény.



Tünetek és arra ható aromatikus növények


Virusölő hatás: eukaliptusz, citromfű, citrom
Baktériumölő hatás: kakukkfű, fokhagyma, citrom
Gombaölő hatás: babérlevél, diólevél, grapefruitmag, citrom
Antiallergiás hatás: kamilla, cickafarkfü virág, biborkasvirág
Köptető hatás: édeskömény, ánizs, boróka, édesgyökér
Fájdalomcsillapitó hatás: boróka, borsmenta
Helyi érzéstelenitők: borsmenta, kámfor
Viszketés elleni hatás bazsalikom, borsmenta
Pozitiv gondolkodást fokozó: bazsalikom, rózsa
Szélgörcsök ellen hatók: ánizs, koriander
Náthára hat: kakukkfű, szurokfű, eukaliptusz, borsmenta
Izomgörcsoldó hatású: boróka, torma, paprika, mustár
Izületi fájdalomcsillapitó: kömény, napraforgószirom, boróka
Vesegyulladásra ható: kakukkfü, szurokfű
Méhbántalmakra hat: majoranna, cickafarkfü virág
Prosztataduzzanatra ható: komló, cickafark, héjnélküli tökmag
Daganatellenes hatású: körömvirág, bojtorjángyökér, cékla
Epebántalmakra ható borsmenta, orvosi zsálya
Nyugtató, félelem ellen ható: citromfü, komló, macskagyökér, orbáncfü










Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése